Пятница
19.04.2024
08:10
Приветствую Вас Гость
RSS
 
Факультет Естественных Наук
Главная Регистрация Вход
Кафедрa садово-паркового господарства та екології »
Меню сайта

Наш опрос
Оцените наш сайт
Всего ответов: 161

Викладачі                                Полевые фото
Методичні посібники
Наші студенти

Кафедра СПГ та екології є наймолодшою на факультеті природничих наук ЛНУ імені Тараса Шевченка. Вона була створена на базі фахівців кафедр біології та географії в жовтні 2001 році для підготовки бакалаврів, спеціалістів і магістрів за спеціальностями: "Екологія та охорона навколишнього середовища", "Садово-паркове господарство", а потім "Лісове господарство" "Лісове та садово-паркове господарство". Велика заслуга в заснуванні кафедри належить тодішньому декану ПГФ Слоньовій Таїсії Іванівні та доценту кафедри біології Косоговій Тетяні Михайлівні, які на рівні Міністерства Освіти України переконливо довели необхідність створення екологічної кафедри в університеті та документально її оформили. Перший завідувач кафедри - кандидат сільськогосподарських наук, доцент Сергій Олександрович Соколов, почав розбудову кафедри майже з нуля, та вже через два роки нашу кафедру знали майже на всій Україні і далеко за її межами. Першими викладачами кафедри були доценти, кандидати біологічних наук Самчук М.Д., Швечікова А.П., Косогова Т.М., Денщик В.А, асистенти Лесняк Л.І., Душинова Л.В., Губська О.П., завідувач зимового саду Демідова Н.В. В 2002 році для підсилення дисциплін екологічного напрямку та створення нових спеціальностей склад кафедри поповнився наступними викладачами: Вербін А.Є- член Лісової Академії України, кандидат с-г наук, Петренко С.В. – доцент, ведучий фахівець біолог-фізіолог, Єрохіна Н.С., Соколова Т.І. – доценти, кандидати біологічних наук, та Лісечко М.Л. завідувач біостанції „Ново-Ільєнко”. В 2003 році склад кафедри поповнився молодим та енергійним викладачем, випускником нашого університету, кандидатом біологічних наук – Кондратенко О.В. Він започаткував науково-дослідну роботу зі студентами, створив еколого-туристичний клуб "Corsac" який мав певні успіхи, та на жаль, життя його трагічно обірвалось. З 2004 року на кафедрі почав працювати досвідчений спеціаліст, кандидат с-г наук Трунов О.П., в 2005 р. на кафедру були запрошені Загороднюк І.В., кандидат біологічних наук, а нині докторант інституту зоології Академії наук України, а також спеціаліст-практик з озеленення міських територій Кашик Е.О. під керівництвом якої продовжилось створення чудового парку-ботанічного саду на території університету. В 2006 році до складу кафедри були зараховані молоді спеціалісти - кандидат біологічних наук Кринична Н.В. та випускник аспірантури Колесніков М.О. Вагомий внесок у становлення фахових дисциплін та розбудову кафедри зробив декан природничо-географічного факультету Дрель Віктор Федорович. 

Завідує кафедрою СПГ та екології — кандидат сільськогосподарських наук, доцент Сергій Олександрович Соколов. 
Сергій Олександрович виконує значний обсяг робіт щодо подальшої розбудови кафедри, популяризації екологічних знань та вихованню висококваліфікованих спеціалістів екологів та фахівців лісового і садово паркового господарства. Займаючи посаду завідувача він ще є: 
- Головою правління Луганської обласної громадської організації «Екопарк»; 
- Науковим секретарем Всеукраїнської спілки виробників садивного матеріалу; 
- Членом наглядової ради при державному управлінні екології та природних ресурсів в Луганській області; 
- Виконуючим обов'язки директора міні ботанічного саду ЛНУ імені Т.Шевченко; 
- Координатором робіт щодо розбудови навчального розсадника на території біостанції «Ново-Ільєнко». 
- Членом науково-методичної комісії Міністерства Освіти і Науки України з напрямку «Екологія та охорона навколишнього середовища». 
- Членом науково-методичної комісії Міністерства Освіти і Науки України з напрямку «Лісове та садово-пакове господарство». 

Спеціальності 
На кафедрі навчаються студенти 4 спеціальностей (бакалавр, спеціалі ст, магістр): "Екологія та охорона навколишнього середовища" (070801) — з 2000 року (акредитація 2004 року), "Садово-паркове господарство" (130402) — з 2001 року (акредитація 2006 року), "Лісове господарство" — з 2005 року (поки тільки ліцензія і контракт). "Лісове та садово-паркове господарство" — з 2007 року (поки тільки ліцензія і контракт). Обсяг академічних груп залежить від обраної спеціальності: у групах "Екологія" вчиться по 30 студентів, у групах спеціальностей "ЛСПГ" и "СПГ" — по 15 студентів, у групі "ЛГ" — 10 студентів (є ліцензія на 25 місць). Разом на кафедрі на денній формі навчання вчиться близько 250 студентів. На заочному відділенні кафедра веде близько 150 студентів (по 30 на курс) спеціалізації "біологія та екологія" та спеціальності "Лісове та садово-паркове господарство". 

Наукова робота 
Основною науково-дослідною темою кафедри є: “Екологічний моніторинг навколишнього середовища Південного Сходу України”. Співробітники кафедри виконують наукові дослідження за такими напрямками: 
- Еколого-біологічні особливості росту, розвитку та розмноження плодових, квіткових та декоративних рослин в умовах сходу України. Керівник: Соколов С. О. 
- Стан та розвиток лісового господарства, рекультивація порушених земель. Керівник Вербін А.Є. 
- Стан та генезис флори і фауни Луганської області під впливом різних екологічних факторів. Стан ценопопуляцій рослин в різних типах екосистем. Керівник: Петренко С. В. 
- Формування екологічного світогляду майбутніх вчителів за умов урбанізованого середовища. Керівник: Губська О. П. 
- Визначення газа-пило та фітонцидної активності інтродукованих видів дерев та кущів в зонах озеленення м. Луганська. Керівник: Швечикова А. П. 
- Дослідження біологічних особливостей декоративних, садових і овочевих культур різного походження. Керівник: Трунов О.П. 
- Агроекологічне обстеження стану грунтів Луганської області. Керівник: Трунов О.П.. 
- Таксономічне різноманіття ссавців Східної Європи та засади його охорони. Керівник: Загороднюк І.В. 
- Сучасний стан та історичні зміни фауни хребетних Донбасу. Керівник: Загороднюк І.В. 
- Методика створення природно- ландшафтних та регіональних парків. Керівник: Лесняк Л.І. 

Наукові зв'язки 
Фахівці кафедри СПГ та екології встановили тісні зв'язки з Луганським природним заповідником НАН України та Інститутом зоології ім. І. І. Шмальгаузена НАН України (зокрема, з відділом популяційної екології та біогеографії). Викладачами кафедри разом зі студентами факультету природничих наук розроблено проекти створення природних ландшафтних регіональних парків “Ведмежанський” та “Першозванівський”; на території Свердловського та Лутугінського районів Луганської області за завданням Міністерства екології України підготовлено матеріали з флори та рослинності Кремінських лісів для створення природного національного парку. Зусиллями всіх співробітників кафедри під керівництвом завідуючого Соколова С.О., доцента Петренко С.В. та спеціаліста з озеленення Кашик Е.О. в травні 2002 року був закладений ботанічний сад університету, який згодом увійшов до реєстру ботанічних садів України. Виконувачем обов'язків директора ботанічного саду призначений Соколов С.О. З червня 2002 налагоджені плідні зв'язки з більшістю ботсадів як на території України так і за її межами. 

Конференції та семінари 
Восени 2005 р. кафедрою спільно з Зоологічним музеєм та клубом CORSAC проведено XІІІ Регіональну конференцію "Птахи басейна Сіверського Дінця та їх охорона". Конференцію присвячено пам'яті нашого співробітника Олександра Кондратенка. Загалом у цій зустрічі взяло участь близько 30-40 осіб з усіх наукових центрів регіону: Донецький, Харківський, Ростовський та Луганський університети, Луганський природний заповідник. 
Колективом кафедри спільно з клубом "Корсак" у листопаді 2005 року проведено XII Міжнародну теріологічну школу-семінар за темою "Синантропія ссавців та фауна урбоекосистем". 
Шорічно, разом зі «Всеукраїнською спілкою виробників садивного матеріалу» фахівці кафедри проводять «Конференцію виробників садивного матеріалу України». 

Практики та еспедиції 
За період з 2002 по 2007 роки студенти спеціальності ”Екологія та охорона навколишнього середовища” проходили практики в різних куточках Луганської області, України та Росії, зокрема: заказник Юницького, біостанція Ново-Ільєнко, АР Крим. Перші 3 роки щорічно студенти проходять літню польову практику. Щороку студенти-першокурсники групи "екологія" проходять практику на біостанції Ново-Ільєнко (три тижні). В ході практик студенти закріплюють теоретичні знання з базових дисциплін та отримують навички проведення моніторингових досліджень. 
У подальшому, на 2-4 курсі студенти-екологи продовжують практику у наукових експедиціях до різноманітних природних заповідників, заказників а саме: Кремінський держлісгосп, заказник "Осинове", заповідник „Стрільцівський степ”, регіональний ландшафтний парк "Клебан-Бик", “Ведмежанський”. Вони знайомляться з флорою та фауною свого краю, збирають гербарії та колекційні зразки. Студенти-старшокурсники проходять практики у різних установах та організаціях міста Луганська. Студенти групи "Екологія" — в неурядових громадських організаціях „Екологічний центр”, „Екоцентр”, „Зелений світ”, в державному управлінні екології, станції захисту грунтів, управлінні водних ресурсів та ін.Про експедиції, в яких приймали участь студенти та викладачі, детальніше дивиться на сайті "Corsac". 

Садово-паркове мистецтво 
Щороку кафедра бере участь у двох виставках: конкурсі на кращу квіткову композицію (в університеті) та міській виставці квітів. Зокрема, доброю традицією кафедри, що є подією для всього університету, стало щорічне проведення виставки "Зимовий букет". Виставка здобуває щоразу більшого визнання, у тому числі за межами університету. Окрім виставок в університеті, кафедра кожного року приймає участь у міській виставці квітів. Останні три роки, завдячуючи зусиллям викладачів та студентів кафедри, наш університет займає почесне перше місце. Привертає увагу мешканців та гостей міста й сама територія університету. Окрім дивовижних композицій з дерев і чагарникової рослинності, на території висаджено багато квітів, змонтовано альпійскі гірки, існує штучний потік з басейном, вздовж якого висаджені різноманітні водяні та вологолюбні рослини. Велика заслуга у створенні парку на території університету належить Кашик Е.О. Багато уваги приділяється також озелененню інтер'єрів університету, зокрема суміжних кафедр, ректорату, конференц-залу тощо. В цьому незамінним помічником є- зимовий сад, в якому утримується велика кількість рослин, як місцевих видів так і ендеміків теплих країн. Завідує зимовим садом Демідова Н.В. 
Аспіранти кафедри СПГ та екології 
Аспірантури за фахом "екологія" в ЛНУ немає, проте на кафедрі СПГ та екології є три аспіранти, що вчаться за суміжними спеціальностями в інших місцях: 
• в цільовій аспірантурі в інших навчальних закладах (двоє) 
• на інших кафедрах Луганського НУ: 
Дисципліни спеціальності “Лісове та садово-паркове господарство” 
Повний перелік дисциплін включає 104 предмети для підготовки за рівнем освіти „бакалавр” та 19 предметів за рівнем „магістр”. 

Дисципліни спеціальності “Екологія та охорона навколишнього середовища”

Перелік основних дисциплін за спеціальностями Садово-паркове господарство та Лісове господарство


Екологічні акції та заходи проведені кафедрою у 2008 році 
1. Диспут (районний) у Науковому центрі «Облдержродючість» на тему: «Родючість ґрунтів та рослини. Проблеми і рішення» (35 студентів; 07.04. 08). 

2. Лекції та диспут зі студентами 1-3 курсів спец. «Екологія та охорона навколишнього середовища» та «Лісове та садово-паркове господарство» на тему: «Ліси - наше багатство» (310 студентів; з 01.03.08. по 20.04.08).

3. Висадка дерев, кущів та саджанців на території ЛНУ та його підрозділів (08.04.08 – 11.04.08; 70 студентів; висаджено 1800 рослин).

4. Проведення екологічної акції, присвяченої «Дню довкілля» (15.04.08; 30 студентів; 1 га , «Заказник Юніцького»).

5. Проведення екологічної акції «Захистимо міські лісові насадження» (12.04.08; 70 студентів, 10 га ).

6. Закладка алеї на честь 70 – річчя м. Луганська (19.04.08; 60 студентів; висаджено 1200 рослин).

7. Семінар-диспут на базі бібліотеки ім. Горького, присвячений святу «День землі» (21.04.08; 55 студентів).

8. Проведення екологічної акції «Ліси майбутнього» на території майбутнього Ботсаду ЛНУ (23.04.08; планується 150 осіб; площа 5 га ; висадка 250 рослин).

9. Виставка квітів «Зимовий букет» (26.02.08; 68 студентів).


Форма входа

Календарь новостей
«  Апрель 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбВс
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Поиск

Друзья сайта

Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0


Copyright MyCorp © 2024
Создать бесплатный сайт с uCoz